Działalność nierejestrowana w 2025 – kiedy występuje obowiązek zapłaty składek ZUS?
- Patryk Kozioł
- 25 kwi
- 2 minut(y) czytania
Limit przychodu

Działalność nierejestrowana w 2025 r. umożliwia osiąganie przychodów bez rejestracji firmy, o ile w żadnym miesiącu nie zostanie przekroczony limit 75 % minimalnego wynagrodzenia. Przy minimalnym wynagrodzeniu wynoszącym 4 666 zł, limit wynosi 3 499,50 zł.
Sprzedaż towarów
Jeżeli działalność nierejestrowana (mieszcząca się w limicie) polega na sprzedaży produktów lub towarów, nie występuje obowiązek zapłaty składek ZUS. Przyjmuje się wówczas, że nie jest wykonywana „działalność gospodarcza” w rozumieniu prawa przedsiębiorców, a przychód mieści się w ustawowym limicie.
Świadczenie usług – stan prawny do końca marca 2025 r.
Należy zauważyć, że świadczenie usług w ramach działalności nierejestrowanej traktuje się jak umowę‑zlecenie, co powoduje, że zleceniodawca ma obowiązek zgłosić usługodawcę do ZUS w ciągu 7 dni od zawarcia umowy oraz pobrać od wypłacanego wynagrodzenia składki społeczne oraz zdrowotną.
Zatem pomimo iż usługodawca nie ma obowiązku rejestracji firmy, powstaje pełny obowiązek składkowy - zmienia się jedynie podmiot odpowiedzialny za jego rozliczenie (zleceniodawca zamiast przedsiębiorcy). W efekcie działalność nierejestrowana „bez ZUS” przy usługach może być iluzoryczna.
Planowana zmiana w 2025 r.
Zauważyć należy, że planowane są zmiany art. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz poprzez dodanie ust. 4aa o treści:
„Osoby, o których mowa w art. 5 ust. 1 Prawa przedsiębiorców, nie podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu, jeżeli wykonują pracę w ramach działalności nierejestrowanej".
Co się zmieni?
“Zwolnienie” z obowiązku zapłaty składek emerytalno‑rentowych – zleceniodawca nie odprowadzi już tych składek, gdy usługa mieści się w limicie przychodu, a usługodawca nie będzie zobowiązany do ich poboru,
Niestety składka zdrowotna nadal pozostaje niepewna – projekt nie modyfikuje ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Do czasu ewentualnej zmiany przepisów zdrowotnych wciąż istnieje realne ryzyko, że świadczenie usług będzie stanowiło tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego.
Podstawa prawna:
Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego (prawdopodobny termin wejścia w życie to 2025 r.)
Art. 16. W ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 497) wprowadza się następujące zmiany:
1) w art. 6 po ust. 4a dodaje się ust. 4aa w brzmieniu:
„4aa. Osoby, o których mowa w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców, nie podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentownemu, jeżeli są osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy, o której mowa w ust. 1 pkt 4, o ile umowa taka jest zawierana w ramach działalności, o której mowa w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców.”;

Zapraszamy do współpracy:
Kancelaria Doradców Podatkowych
M. Rymaszewski, L. Rymaszewska sp. k.
Rzeszów, ul. Graniczna 4b lok. 5b
tel. 605-599-681
Comments