top of page
  • Zdjęcie autoraPatryk Kozioł

Czy dokumentacja podatkowa transakcji z rajami podatkowymi musi zawierać analizę porównawczą?Zgodnie z art. 11o ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) obowiązki dokumentacyjne z zakresu cen transferowych dotyczą również transakcji realizowanych z podmiotami niepowiązanymi z rajów podatkowych. Progi dokumentacyjne dla tych transakcji wynoszą w 2022 r:


  • 2,5 mln zł - w przypadku transakcji finansowych,

  • 500 tys. zł - w przypadku transakcji niefinansowych.


Lista rajów podatkowych zamieszczona została w ROZPORZĄDZENIU MINISTRA FINANSÓW z dnia 28 marca 2019 r. w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.


Przykładowo są to:

  • Sark - Terytorium Zależne Korony Brytyjskiej;

  • Hongkong - Specjalny Region Administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej;

  • Republika Panamy;

  • Brytyjskie Wyspy Dziewicze - Terytorium Zamorskie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej

  • Księstwo Monako;

  • Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych - Terytorium Nieinkorporowane Stanów Zjednoczonych;


Należy zauważyć, że jeszcze w 2021 r. obowiązywał niższym limit dla takich transakcji w wysokości 100 tyś. zł.


W związku z tym warto jest zweryfikować, czy przypadkiem Państwa firma nie zawierała transakcji z podmiotami “rajowymi” w 2021 i nie przekroczyła progu dokumentacyjnego.


W myśl art. 11q ust. 3a ustawy o CIT, w przypadku transakcji innych niż transakcje kontrolowane, o których mowa w art. 11o ust. 1 lokalna dokumentacja cen transferowych może nie zawierać analizy porównawczej lub analizy zgodności (analogiczne uregulowania prawne znajdują się w ustawie PIT).

W związku z powyższym transakcje z podmiotami z tzw. rajów podatkowych, po przekroczeniu progów dokumentacyjnych, wymagają sporządzenia lokalnej dokumentacji oraz zaraportowania w formularzu ich organom podatkowym w formularzu TPR (jednak w niepełnym zakresie).

Od 1 stycznia 2021 r., zgodnie ze zmianami dokonanymi w tzw. “Polskim Ładzie” dokumentacja cen transferowych dla transakcji innej niż kontrolowana, zawieranej z podmiotami z rajów podatkowych, może nie zawierać analizy porównawczej lub zgodności.

Oznacza to również, że w przypadku transakcji “rajowych” z podmiotami niepowiązanymi można pominąć pola formularza TPR dotyczące analizy cen transferowych. W formularzu TPR za 2021 r. należy to zrobić poprzez wybór w polu: Metoda weryfikacji: "nie dotyczy".


Serdecznie zapraszamy do współpracy w zakresie dokumentacji cen transferowych.


Kancelaria Doradców Podatkowych

M. Rymaszewski, L. Rymaszewska SPK


tel. 605-599-681, mail: m.rymaszewski@kdpr.pl


41 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commenti


bottom of page