top of page
 • Zdjęcie autoraPatryk Kozioł

Oddając krew, zyskujesz podwójnie: ratujesz życie i zmniejszasz swój PIT.W Polsce istnieje możliwość wsparcia społeczeństwa poprzez honorowe oddawanie krwi, co jednocześnie pozwala na obniżenie należnego podatku dochodowego. Ta forma darowizny jest nie tylko aktem altruizmu, ale również korzyścią finansową dla dawcy, umożliwiając odliczenie od dochodu ekwiwalentu finansowego za oddaną krew i jej składniki.

Wysokość ulgi podatkowej związanej z oddawaniem krwi, zależy od rodzaju przekazanych składników oraz przeprowadzonych na niej procedur medycznych.


Wynosi ona w przypadku:

 1. rzadkiej grupy w wysokości:

 2. za 1 litr pobranej krwi - 130 zł,

 3. za 1 mililitr krwi pobranej do celów diagnostycznych od dawców krwinek wzorcowych - 1 zł;

 4. który został poddany zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom poprzedzającym pobranie krwi lub jej składników w celu uzyskania surowic diagnostycznych lub osocza w wysokości:

 5. za 1 litr krwi z wytworzonymi przeciwciałami w wyniku zabiegu uodpornienia - 200 zł,

 6. za 1 litr osocza pobranego od dawcy poddanego zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom - 350 zł,

 7. za zabieg uodpornienia dawcy, o którym mowa w lit. a i b:

 8. pierwszy - 50 zł,

 9. każdy kolejny - 25 zł,

 10. za 1 mililitr krwi pobranej do uodpornienia - 1 zł,

 11. za składniki krwi pobierane metodą aferezy - 130 zł (za cały zabieg).


Aby skorzystać z ulgi podatkowej za darowiznę krwi, musi być ona przekazana nieodpłatnie. Otrzymanie finansowego wynagrodzenia za oddaną krew uniemożliwia skorzystanie z tej ulgi. Natomiast drobne upominki, takie jak soki czy czekolady, otrzymywane po donacji, nie są uznawane za rekompensatę finansową, lecz jako wsparcie regeneracji organizmu dawcy. Ulga podatkowa za darowiznę krwi wpisuje się w szerszy zakres ulg związanych z darowiznami, w tym na cele religijne i publiczne, z limitem do 6% rocznego dochodu.39 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page