top of page
Zdjęcie autoraMarcin Rymaszewski

Fałszywy dokument TAX FREE? Należyta staranność może uchronić podatnika.




Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w wyroku z 10.07.2024 r., o sygn. I SA/Lu 165/24, zajął się sprawą podatnika, który otrzymywał od swoich klientów (podróżnych), dokumenty TAX FREE, na których wywóz towarów poza granice UE, został potwierdzony nieaktualnymi pieczęciami węgierskiego oddziału celnego. Organ podatkowy w ramach kontroli podatkowej wystąpił do węgierskich służb celnych o potwierdzenie autentyczności pieczęci na dokumentach TAX FREE podatnika. Po kilku miesiącach służby węgierskie poinformowały, że nie posługują się już takim wzorem pieczęci, przez co okazało się, że podróżni dostarczali podatnikowi sfałszowane dokumenty TAX FREE. Ponadto organ podatkowy zarzucił podatnikowi niestaranność w działaniu polegającą na na tym, że nie wzbudziło jego podejrzeń to iż wywóz towarów odbywał się nie przez najbliższe przejście graniczne na Ukrainę, ale przez przejście graniczne na Węgrzech. Dodatkowo w ocenie organu podatkowego podejrzenia powinna budzić ilość i częstotliwość towarów nabywanych przez podróżnych. W ocenie organu podatkowego nabywane ilości wskazywały na przeznaczenie handlowe towarów.

Przede wszystkim WSA podważył tezę organu, iż to podatnik jest zobowiązany do kontrolowania ilości oraz częstotliwości zakupów dokonywanych przez podróżnych. Sąd słusznie zauważył, że sprzedawca nie ma prawa do odmowy sprzedaży towarów podróżnym nawet gdyby ilości lub częstotliwość zakupu towarów była wysoka. To graniczny urząd celny zobowiązany jest do weryfikacji towaru przedstawianego przez podróżnych do wywozu, a zatem to rolą służb celnych, a nie sprzedawcy jest określenie charakteru nabytego towaru w aspekcie jego dalszego przeznaczenia. Tylko służba celna może tego dokonać biorąc pod uwagę zarówno ilość wywożonego towaru jak i częstotliwości dokonywania wywozu w których to informacji z oczywistych względów nie posiada sprzedawca. Ponadto ustawodawca w żadnym przepisie nie nałożył obowiązku weryfikowania przez sprzedawcę celu w jakim podróżny nabywa dany towar i z jaką częstotliwością.

Ponadto Sąd odniósł się do okoliczności sfałszowania pieczęci potwierdzających wywóz towaru. Przywołując orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości [sprawy NETTO, TELEOS], podkreślił iż organ podatkowy musi dowieść nie tylko fałszywości pieczęci na dokumentach TAX FREE, ale również tego, że podatnik wiedział lub mógł się domyślić że przyjmuje sfałszowane te dokumenty. W okolicznościach faktycznych sprawy nie dało się stwierdzić fałszywości pieczęci bez weryfikacji tego we właściwym urzędzie celnym. Fakt, że organ kontrolujący podatnika musiał wystąpić do węgierskich służb celnych w celu weryfikacji pieczęci, potwierdza że takiej możliwości nie miał sam podatnik. Pozostałe okoliczności sprawy również nie wskazywały na to, aby podatnik wiedział lub mógł się domyślić iż jest oszukiwany przez swoich klientów. Sąd skonkludował, że skoro podatniczka nie wiedziała i przy zachowaniu należytej staranności nie mogła przypuszczać, że na wystawionych przez nią dokumentach TAX FREE nie znajdują się autentyczne odciski stempli urzędu celnego lub też wymienione w tych dokumentach towary nie zostały faktycznie wywiezione za granicę, nie ma podstaw do pozbawienia jej prawa do stawki 0%.

Sprawa w której doradca podatkowy z naszej kancelarii pełnił rolę pełnomocnika przed sądem nie zakończyła się jeszcze ostatecznie. Przed podatnikiem jeszcze sporo wyzwań w dowodzeniu swojej uczciwości. Mamy jednak nadzieję, że sprawa zakończy się sukcesem.

 



W razie zainteresowania usługami kancelarii zapraszamy do współpracy.

Kancelaria Doradców Podatkowych

M. Rymaszewski, L. Rymaszewska sp.k.

35-326 Rzeszów, ul. Graniczna 4b lok. 5b


56 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page